Inspiracje‎ > ‎

Etapy związku

Zapraszam do przeczytania ciekawego artykułu "Etapy związku" Asi Smiger z portalu eDarling na temat tego, jak zmienia się związek w miarę upływu czasu, z moimi komentarzami. Autorka opisuje w nim pięć etapów związku:
  1. Romantyczna miłość 
  2. Przystosowanie do rzeczywistości, budowanie związku przyjacielskiego
  3. Walka o wpływy, pierwsze kłótnie
  4. Ewaluacja
  5. Pojednanie i akceptacja

Warto przeczytać, choćby po to, by zastanowić się, na jakim etapie w naszym związku w tej chwili jesteśmy, czy możemy coś zrobić, by poprawić jakość naszej relacji oraz jak uniknąć problemów, które w tym momencie zwykle się pojawiają.


Na zachętę fragment artykułu:
"(eDarling) Pary mogą czasem zmierzyć się z fazą, w której zaczną zastanawiać się, czy ich związek jest na pewno taki, jakiego chcieli, czy są z odpowiednią osobą. Pojawiają się myśli: co by było, gdyby…?  Istnieje niebezpieczeństwo zbytniego przyzwyczajenia się, pewnego rodzaju znudzenia. To może czasem prowadzić do chęci na zmiany, np. do zdrady i romansu.


(Ewa Kaczorkiewicz) Trudno dokładnie określić, kiedy ten moment następuje. Czasami być może po kilku miesiącach, częściej kilku latach związku, a w niektórych relacjach nigdy. Jednak faktycznie u wielu par następuje moment, w którym wydaje nam się, że wiemy już jak ta druga osoba się zachowa, że znamy jej upodobania i są one stałe w czasie, że partner niczym nowym nas nie zaskoczy. Taka sytuacja mogłaby się wydawać bezpieczna i komfortowa, bo przecież lubimy w życiu wiedzieć, czego oczekiwać, jednak okazuje się, że pewna doza „nieznanego” jest potrzebna dla „podgrzania” uczucia. Razem z zaciekawieniem często znika bowiem namiętność – partner przestaje być dla nas atrakcyjny, seks staje się rutyną lub zanika.


Z tego względu warto mieć jakiś swój obszar, pole, którego nie dzielimy z partnerem, taki jak dodatkowe zajęcia, zainteresowanie, sport, praca zawodowa czy grupa przyjaciół... To mogą być bardzo różne rzeczy. Warto inwestować nie tylko w związek, ale również w siebie – rozwijać swoje zainteresowania, rozwijać się intelektualnie czy duchowo, dawać sobie czas na to, co dla nas ważne. Dzięki temu, paradoksalnie, jesteśmy bardziej interesujący i atrakcyjni dla tej drugiej osoby, i jak sądzę, również dla siebie. (...)

A na koniec jeszcze jedna porada od psycholog Ewy Kaczorkiewicz:

Warto regularnie robić swoistą „mapę” partnera, być uważnym na następujące w nim zmiany. Dotyczy to jego upodobań, sposobów, w jaki chce spędzać czas, ale także potrzeb, dążeń, wartości. Dzięki temu mamy szansę być z nim blisko, a jednocześnie mimo upływu czasu dostrzegać, że osoba obok nas to ktoś interesujący."


Link do orginalnego tekstu na stronie eDarling: "Etapy związku".

I jeszcze link do skrótu opublikowanego na stronie internetowej Zwierciadła: "Etapy związku, czyli jak ewoluuje miłość"

Zapraszam do lektury.
Ewa Kaczorkiewicz

Zdjęcie dzięki: Witthaya Phonsawat/FreeDigitalPhotos.net